Każdy idący na trening sportowiec powinien być przygotowany na nagły spadek energii. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji swojego organizmu, szczególnie po dłuższej przerwie od wysiłku fizycznego lub przy stałym zwiększaniu poziomu ćwiczeń. W takiej sytuacji uratuje nas baton energetyczny.
W przypadku kiedy chcemy szybko i efektywnie uzupełnić energię podczas treningu, warto sięgnąć po baton węglowodanowy. Baton spożywany po treningu powinien natomiast zawierać w swoim składzie nie tylko szybko przyswajalne węglowodany, ale również anaboliczne białko. W zasadzie większość oferowanych na rynku produktów posiada już w swoim składzie te dwa elementy. Producenci wzbogacają je dodatkowo o źródło przeciwutleniaczy – pestki z winogron, trzcinę cukrową, a także pożywną gorzką czekoladę, bakalie, czy płatki owsiane. Wszystko tworzy smakowitą i odżywczą całość.
Pamiętajmy jednak, że przed każdym treningiem należy spożyć odpowiednio zbilansowany posiłek, ponieważ żadne ćwiczenia nie dadzą rezultatów, jeśli nasz organizm będzie niedożywiony. Batony mogą stanowić jedynie formę uzupełniającą oraz szybką regenerację potreningową.