Niektórzy unikają węglowodanów, ponieważ są przekonani, że przez ich jedzenie przybiorą na wadze. Warto pamiętać, że organizm odkłada dodatkowy tłuszcz dopiero wtedy, gdy otrzyma nadwyżkę węglowodanów. Jeśli dawka jest odpowiednia, nie musimy martwić się o dodatkowe kilogramy. O cukrach nie mogą zapominać szczególnie sportowcy.
Rola węglowodanów
Węglowodany to źródło energii. Organizm wykorzystuje ją podczas wysiłku, a także magazynuje w postaci glikogenu. Zapasy mogą zostać wykorzystane m.in. podczas intensywnego treningu na siłowni. Ponadto cukry wpływają na poziom insuliny we krwi. Dzięki temu przyczyniają się do hamowania katabolizmu, czyli rozpadu tkanki mięśniowej. Warto sięgać po węglowodany złożone, które dostarczą nam energii na dłużej. Po treningu uzupełnijmy zapas energii szybko przyswajalnymi cukrami.
Odżywki węglowodanowe
Jeśli zastanawiamy się, czy w naszej diecie znajduje się odpowiednia ilość węglowodanów, powinniśmy skonsultować to z dietetykiem lub trenerem osobistym. Zawsze możemy sięgnąć po suplementy, których formuła oparta jest na właściwie dobranych węglowodanach.