Czy węglowodany są nam potrzebne?

Wiele osób stara się unikać nadmiaru cukrów, ponieważ wmawia się nam, że to od tego się tyje. Jest w tym nieco prawdy, ale nie wolno zapominać, że węglowodany są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie organizmu sportowca.
Rola węglowodanów
Cukry dostarczają nam energii. Są magazynowane w postaci glikogenu, który znakomicie sprawdza się w momencie, gdy potrzebujemy dodatkowej dawki energii, aby móc trenować efektywniej. Ilość glikogenu, jaka może być magazynowana w naszych mięśniach, jest jednak ograniczona. Węglowodany są wykorzystywane przez organizm w warunkach tlenowych i beztlenowych. Warto jednak pamiętać, że ich nadmiar może odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak nie przesadzamy, możemy być spokojni o swoją sylwetkę.
Cukry dla sportowca
Dostarczenie organizmowi solidnej dawki węglowodanów pozwoli na magazynowanie ich w postaci glikogenu. To nieocenione źródło energii w czasie pobytu na siłowni. Suplementacja węglowodanów powinna iść w parze w odpowiednio dobranym treningiem, aby móc zauważyć efekty.