zyje sie tylko raz

Jak zmienić swoje życie?

Żyje się tylko raz. OK, niektóre religie mówią nam inaczej, ale... zostawmy na boku wierzenia i przyjmijmy po prostu, że naprawdę żyjemy tylko raz :) Mając taką pewność pomyśl – kim chciałbyś być? Jak chciałbyś żyć? Pomyśl. Nie odkładaj na "jutro" tego, co mógłbyś zrobić lub czego mógłbyś doświadczyć dzisiaj. Podążaj za marzeniami, stawiaj sobie cele, pracuj nad nimi ciężko i osiągaj je. Zostań tym kim chcesz być! Zmieniaj zdanie kiedy tego potrzebujesz, ale zawsze idź za głosem swojego serca, nie rób nic wbrew sobie i nie poddawaj się kiedy zaczyna być ciężko. 

Nie jestem psychologiem, ale od dłuższego czasu interesuję się psychologią i rozwojem osobistym. Wiele osób zrzuca ten aspekt na najdalszy plan. Łatwiej jest włączyć telewizor lub pójść na imprezę i "zapić" to, co niebardzo gra w duszy. Łatwiej jest bezmyślnie usiąść przed ekranem niż zmierzyć się z faktem, że coś nam w życiu nie pasuje. Nie mówię, że nie warto się czasem "zresetować" robiąc coś co nie wymaga myślenia. Przeciwnie - bywa to bardzo potrzebne, bo umysł potrzebuje odpoczynku. Na pewno jednak warto zastanowić się nad sobą i swoim światem. Po co? Po prostu po to, aby nie przegapić swojego życia, bo drugiego nie będzie!

lepsze zycie

 

Jak mieć lepsze, szczęśliwsze i bardziej pełne życie?

Ty masz kontrolę

Jeśli czegoś chcesz - sięgnij po to! Nie czekaj aż "przytrafi sie ta wspaniała okazja", bo... ona może nigdy się nie pojawić sama z siebie. Czasem trzeba trochę pomóc...

Jeśli coś nie jest tak jak chcesz - zmień to! Nie narzekaj jaki jesteś biedny, jakie życie jest niesprawiedliwe i jakiego masz pecha. Nikt nie mówił, że świat powinien "obdarować" wszystkich po równo. Ale ty możesz zmienić wiele rzeczy!

Najważniejsze jest podejście. Życie może rzucić ci kłody pod nogi. Może być naprawdę ciężko. Ale nie wolno się poddawać. Najważniejsze to nauczyć się radzić sobie z tym z czym przyjdzie ci się mierzyć. Weź odpowiedzialność za sój los.

Niczego nie żałuj

To co się wydarzyło już się wydarzyło. A ponieważ nie mamy możliwości cofnięcia czasu, nie ma najmniejszego sensu tego roztrząsać i obsesyjnie myśleć co by było gdyby... Jeśli zrobiłeś coś źle - przemyśl to, wyciagnij wnioski, odbierz lekcję i idź dalej. Przeproś jeśli potrzebujesz, ale nie przepraszaj w kółko, że żyjesz. Nie żałuj tego co było - dzięki temu jesteś tu gdzie jesteś i jesteś tym kim jesteś.

Idź za głosem serca

Kiedy dorastamy nasi bliscy często powtarzają nam żebyśmy byli ""rozsądni", myśleli logicznie, robili rzeczy, które "zapewnią nam przyszłość", żebyśmy nie "myśleli o niebieskich migdałach" i stąpali mocno po ziemii. Owszem, nie namawiam nikogo do lekkomyślności bez granic. Ale przez to "zdroworozsądkowe" podejście do życia na świecie jest całe mnóstwo nieszczęśliwych ludzi, którzy żyją nie tak jakby tego chcieli, robią to co ich nie interesuje i wypełniają cudzy plan na życie. Tymczasem czas najwyższy uświadomić sobie jedną prawdę - to jest TWOJE życie i kiedy się juz zestarzejesz to przed sobą będziesz się "tłumaczyć" czy przeżyłeś je tak jak chciałeś czy też nie. Oczywiście - wszyscy mamy zobowiązania wynikające z podjętych wcześniej decyzji, obowiązki i całą masę oczekiwań innych osób wzgledem tego jacy będziemy. A gdzie w tym wszystkim jesteś ty?

Zmieniaj, bo życie jest zmianą

Ludzie często boją się zmian. Nawet tych najmniejszych typu zmiana grafiku dnia czy zmiana trybu życia z niezdrowego na sportowy. Bo co powie "druga połowa" jak nagle zacznę chodzić na siłownię czy przestanę jeść mięso? Ludzie boją się opinii najbliższych, tego, że ktoś będzie niezadowolony z takiej zmiany, bo "jak to" albo przecież "coś się musiało wydarzyć" skoro nagle zaczynasz zachowywać się inaczej, spędzać czas inaczej, nagle chcesz jechać na Mazury albo zrezygnować z corocznych wczasów nad morzem, bo zafascynowała cię wspinaczka skałkowa. Bezpieczniej jest siedzieć i nic nie robić. Bezpieczniej jest schować swoje potrzeby na najwyższą półkę, uśmiechnąć się trochę sztucznie i nie robić nic. Bezpieczniej. Ale tylko do pewnego momentu. Niespełnione marzenia nie umierają. Siedzą w środku i z czasem zamieniają się w frustrację. I bach - nagle okazuje się, że może teoretycznie masz w życiu "wszystko", a jesteś cholernie nieszczęśliwym człowiekiem. 

Wybaczaj

Ktoś cię skrzywdził? Nie jesteś za to odpowiedzialny. Rzeczy się dzieją, ludzie popełniają błędy i nikt nie jest doskonały. Wybaczaj i zapominaj - nie trzymaj w sobie urazy, bo złe emocje są jak chwasty, które potrafią zatruwać życie całymi latami nie pozwalając kwitnąć pięknym uczuciom. Wybaczaj innym i wybaczaj sobie. Każda sytuacja uczy czegoś i z każdej można wyciągnąć wnioski. A jeśli nie można to zawsze można wybaczyć. Tak jest łatwiej. Wybacz i idź do przodu. 

Doceniaj

Szanuj to co masz, dostrzegaj drobiazgi, które otaczają cię z każdej strony i wnoszą w twoje życie prawdziwe bogactwo. Wspaniale jest dążyć do wielkch celów, ale to małe rzeczy wypełniają większość naszego życia. Dziękuj ludziom, którzy ci pomagają nawet jeśli ta pomoc jest niewielka, uśmiechaj się do świata i bądź wdzięczny za wszystko co dobre. 

Staraj się każdego dnia znaleźć w otaczającym Cię świecie coś pozytywnego. To może być uśmiech dziecka, sympatyczny gest ze strony nieznajomej osoby, świeża bułka, która została w piekarni specjalnie dla Ciebie lub miy głos w telefonie. 

Zaprzyjaźnij się ze sobą

Ludzie przychodzą i odchodzą. Tak naprawdę tylko ze sobą musimy utrzymywać "kontakt" przez całe życie. Bądź dla siebie dobry, nie krytykuj się niepotrzebnie; za to częściej doceniaj swoje sukcesy nawet te najmniejsze. Żyj tak, żebyś w każdej chwili mógł spojrzeć w lustro i powiedzieć "hej - lubię cię".

Dbaj o swoje ciało. Zdrowo się odżywiaj i prowadź aktywny tryb życia, bo nie na darmo mówi się, że "w zdrowym ciele zdrowy duch". Łatwiej jest lubić siebie jeśli podoba nam się to co widzimy w lustrze, jeśli o siebie dbamy, jeśli nasze ciało jest silne i zdrowe i dzieki temu może robić różne rzeczy, na które innym być może brakuje siły. 

Dbaj też o swoją duszę. Nie rób niczego wbrew sobie. Odpoczywaj kiedy tego potrzebujesz, słuchaj muzyki, zrób sobie wolne kiedy widzisz, że nie nadążasz i świat zaczyna Cię przygniatać. Czasami trzeba sobie coś odpuścić po to, aby później coś innego mogło lepiej wyjść...Komentarze ()