szczypta szaleństwa

Moja droga do maratonu w Nowym Jorku. Columna Medica vol. 1

Całkiem niedawno w pewne sierpniowe popołudnie wybrałam się do oddalonego niespełna 30 kilometrów od Łodzi Łasku. Cel – odwiedziny w kompleksie hotelowo medycznym Columna Medica i sprawdzenie stanu mojego kręgosłupa. Cztery lata temu  po 3 tygodniach, podczas których nie byłam w stanie ruszyć się z miejsca w żadną stronę, zdiagnozowano u mnie przepuklinę lędźwiową kręgosłupa. Usłyszałam też wtedy, że z pewnością nie będę już w stanie biegać – no, na pewno, nie maratony. I choć z niemałą satysfakcją przyznaję otwarcie, że zalecenia zignorowałam i przez ostatnie 4 lata przebiegłam kilkanaście dystansów maratońskich i dłuższych, skłamałabym mówiąc, że z kręgosłupem nie mam żadnych problemów. Przeciwnie – ból towarzyszy mi na co dzień uprzykrzając życie i przypominając o sobie po mocniejszych treningach czy zawodach. Ponieważ za niespełna 3 miesiące mam stanąć na linii startu jednego z największych maratonów na świecie – New York City Marathon, postanowiłam sobie pomóc.

 20160808 183916

Columna Medica to renomowany ośrodek specjalizujący się w leczeniu schorzeń kręgosłupa. Ale nie tylko. Znajdziemy tu kompleksową opiekę medyczną i fizjoterapeutyczną, jaką każdy sportowiec może sobie wymarzyć. Trenując intensywnie do maratonów i biegów górskich biegacze amatorzy bardzo często zapominają o regeneracji jak również o badaniach lekarskich. Wszystko fantastycznie dopóki… nie dorwie nas jakaś kontuzja czy inny kłopot zdrowotny. Wtedy jest lament i narzekanie i zadawanie głupich pytań pod tytułem „dlaczego mnie to spotkało?”. Z reguły dlatego, że zaniedbaliśmy regenerację i trenowaliśmy „bez głowy”. To nie tak, że można wciąż „zajeżdżać” organizm nabijając setki kilometrów tygodniowo. Oprócz tego trzeba też wzmacniać całe ciało i dbać o te elementy naszej fizjonomii, które są kłopotliwe. Dlatego warto poznać swoje ciało, aby móc odpowiednio o nie zadbać i biegać zdrowo przez długie lata. Możecie mi wierzyć albo nie, ale stoi za mną 16 lat doświadczenia w bieganiu. Wiem co mówię. I wiem, że wcale, ale to wcale nie mam ochoty przestawać biegać z powodu kręgosłupa czy jakiejkolwiek innej przypadłości.

Pierwsza wizyta w ośrodku Columna Medica wiązała się z szeregiem badań: konsultacja z fizjoterapeutą, badanie kręgosłupa innowacyjnym urządzeniem DIERS, konsultacja z internistą i ortopedą. Myślę, że każdy kto ma poważne plany startowe powinien zafundować sobie podobny pakiet, aby mieć spokojną głowę o swoje zdrowie.

 20160808 164644

Najbardziej interesował mnie stan mojego kręgosłupa. Konsultacja z fizjoterapeutą i badanie DIERS potwierdziły, że problem leży w odcinku L5-S1. Dowiedziałam się jednak, że przy systematycznej pracy treningowej mogę zminimalizować problem, odciążyć ten odcinek kręgosłupa i… biegać zdrowo przez kolejne lata. Bardzo pozytywna informacja.

20160808 165942

Badanie DIERS trwało… kilkanaście sekund. Trudno uwierzyć, że w tak krótkim czasie można uzyskać tak szczegółowe dane dotyczące budowy kręgosłupa, postawy ciała i siły nacisku na stopy. Fizjoterapeuta wytłumaczył mi dość szczegółowo gdzie leży problem oraz zasugerował jak można go rozwiązać.

Co dalej? W planie są specjalne ćwiczenia rozciągające i masaże. I oczywiście regeneracja, bo bez tego daleko nie pobiegnę. Tym razem moje przygotowania do maratonu będą kompleksowe.

Columna Medica położona jest w lesie, można przyjechać na weekend lub w ciągu tygodnia i po prostu sympatycznie spędzić czas korzystając przy okazji z zabiegów – rehabilitacyjnych lub…  kosmetycznych. W ciągu najbliższych 3 miesięcy będę tu stałym bywalcem.

20160808 180434

 Komentarze ()