szczypta szaleństwa

Co warto zobaczyć w Stambule?

20141117 123435Ze Stambułu wróciłam prawie tydzień temu (kiedy to zleciało???). W międzyczasie wpadłam już w wir pracy i dziesiątek innych spraw. Zdążyłam też zafundować sobie niezłe zakwasy na całym ciele, bo był całkiem mocny trening biegowy, były pompki i brzuchy i trening na orbitreku. W końcu nie można w nieskończoność tylko jeść i się włóczyć po mieście. Jest cudownie! Nawet noga nie zbuntowała się jakoś bardzo więc może istnieje szansa na bezbolesny grudzień (hę....):) Zanim moja stambulska przygoda przejdzie na dobre do historii jeszcze parę słów o tym co warto zobaczyć w tej metropolii, a co może niekoniecznie (jakby ktoś miał trochę mniej czasu). Oczywiście - opinia czysto subiektywna, ale może komuś się przyda. 

Miasto sułtanów zachwyca na każdym kroku. To ogromna metropolia, w której naprawdę można się zagubić. I, moim zdaniem, zdecydowanie warto! O gustach się nie dyskutuje i, wiadomo, każdy lubi coś innego dlatego proszę się nie pogniewać jeśli okaże się, że gusta mamy różne. Przedstawiam po kolei to co mi się spodobało najbardziej i to co mogłabym sobie darować. Od razu zaznaczam – nie jestem fanką muzeów. Przepadam za oglądaniem „życia” , smakowaniem miejscowej kuchni i zaglądaniu w miejsca, które niekoniecznie widnieją na pierwszych stronach przewodników. Co nie znaczy, że nie zachwycają mnie rzeczy oczywiste... 

Co warto zobaczyć?

 

Hagia Sofia

Nie pamiętam kiedy pierwszy raz usłyszałam ta nazwę. Wiem kiedy dowiedziałam się o tej bazylice więcej i było to na pierwszym roku studiów na Geografii Turyzmu i Hotelarstwa UŁ. Na zajęciach z Architetury nauczyłam się wtedy, że Hagia Sofia jest przykładem idealnej budowli stylu bizantyjskiego – istnym bizantyjskim cudem. Jej kopuła ma ponad 30m średnicy i jest to pierwsza kopuła tej wielkości jaka wzniesiono na planie koła. Wszystko co powstało później w tym stylu, niezależnie od miejsca na świecie, było w jakiś sposób nawiązaniem do tej bazyliki. Już wtedy rozbudziło to moją wyobraźnię. Odwiedzenie Hagia Sofia podczas pobytu w Stambule to oczywistość w każdym przewodniku – wszak jest to najwspanialszy obiekt architektoniczny pierwszego tysiąclecia naszej ery. Jeśli będziemy o tym pamiętać podczas wizyty na pewno docenimy jej wielkość i kunszt. Powiem jednak uczciwie – nie jest to najwspanialsza budowla jaką zobaczyłam w Stambule!

20141118 105114

Z ciekawostek - Hagia Sofia wzniesiona została jako świątynia chrześcijańska. Przez prawie 1000 lat była centralnym punktem wschodniego chrześcijaństwa. W XVI wieku została przerobiona na meczet – dobudowano do niej minarety a wschodnio-chrześcijańske mozaiki zastąpiono ornamentami islamskimi. Aktualnie jest to muzeum pozbawione znaczenia religijnego.

20141118 111135

 

Błękitny Meczet (Sultanahmet Cami)

Zbudowany został w XVII wieku. Miał  przyćmić blask Hagii Sofii dlatego też stoi w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Nazwę Błekitny Meczet zawdzięcza witrażowym oknom, przez które wpadające światło daje piękną niebieską poświatę. Szczerze mówiąc poświaty nie odnotowałam:). Meczet ładny, ale bez fajerwerków. Z resztą, warto pamiętać o tym, że meczety z założenia są wszystkie bardzo podobne w środku ponieważ unika się nadmiaru zdobień.

20141117 125131

 

Meczet Sulejmana

Osobiście podobał mi się bardziej niż Hagia Sofia. Zachwycił mnie wręcz ornamentami. Poza tym położony jest na wzgórzu i roztacza się stamtąd bajeczny wprost widok na Stambuł. Jak dla mnie budowla numer 1 w Stambule!

20141118 145312

 

Cysterna Bazylikowa

Moim zdaniem jedna z najciekawszych rzeczy do odwiedzenia w Stambule. Jest to największa za starożytnych cystern (zbiorników na wodę, które służyły przechowywaniu wody dla miasta). Cysterna Bazylikowa znajduje się pod ziemią niedaleko Hagii Sofii. Zbudowana została w VI wieku n.e. a zatem u szczytu Imperium Bizantyjskiego.

20141117 115831

 

Wieża Galata

Usytuowana na nowym mieście wieża jest miejscem bardzo "turystycznym", ale wartym odwiedzenia ze względu na widok jaki można oglądać po wjechaniu na górę. Byliśmy tuż przed zachodem słońca. Cóż mogę rzec - bajecznie!

20141118 163759

 

Most Galata

Żaden cud jeśli chodzi o architekturę, ale dość osobliwa atmosfera na moście i w okolicach przekonuje żeby tam wracać i wracać. Most jest w resztą pomiędzy Starym Miastem i Nowym więc siłą rzeczy zwiedzając Stambuł z reguły odwiedza się to miejsce kilka razy. Warto przy okazji posilić się słynną kanapką ze świeżą rybą, prosto z Bosforu. Z mostu można popatrzeć na zatokę i na Most Bosforski, gdzie nie ma ruchu pieszego.

20141118 155222

 

Grand Bazar

Bez względu na to czy lubimy zakupy czy nie, czy planujemy coś kupować czy nie mamy tego w planach - Wielki Bazar warto odwiedzić ze względu na atmosferę tam panującą. Co prawda w przewodnikach mozna przeczytać niestworzone rzeczy o targowaniu się na tym bazarze i sprzedawcach nagabujących zza każdego rogu, ale w rzeczywistości nie jest to aż tak mocno zaakcentowane. Chociaż nie mogę powiedzieć, żeby w ogóle nie było tego typu "klimatów". Dość powiedzieć, że tuż po wyjściu z bazaru zanim się zorientowałam zostałam ubrana w kaszmirowy szal ("pech" chciał, że akurat w pięknym kolorze i naprawdę dobrej jakości...), tak długo powtarzałam, że naprawdę szala nie potrzebuję, że ostatecznie zakupiłam go za mniej niż połowę proponowanej ceny:)

20141120 153536

 

Bazar Korzenny

Podobnie jak powyżej - ten "klimat" po prostu trzeba przez chwile poczuć, ten nadmiar wszystkiego, zapachy, kolory, zgiełk... I warto kupić przyprawy (chociaż nie są tanie) jeśli ktoś lubi gotować. Ja kupiłam szafran, kmin i lokalną mieszankę przypraw, która powaliła mnie swoim aromatem.

20141118 134821

 

Istical Cadessi (czyli ulica Istical)

Nowoczesna, tętniąca życiem ulica - deptak ciągnąca się od placu Taksim (swoją drogą plac też warto zobaczyć) pełna sklepów i chyba zawsze - ludzi! Środkiem ulicy jeździ czerwony wagonik, niczym w Lizbonie.

20141121 183244

 

Dzielnica Uskudar

Położona po azjatyckiej stronie Stambułu dzielnica kryje w sobie wiele magii. Tutaj czas płynie jakby inaczej - spokojniej, wolniej. Nie ma pośpiechu, tłumy ludzi spotkamy tylko na lokalnych targowiskach i zdecydowanie nie jest to miejsce, w którym spotkamy hordy turystów. Warto tutaj również wejść do meczetu, bo chociaż wystrój nie różnie sie specjalnie od innych to odniosłam wrażenie, że "atmosfera" tutaj jest inna...

20141119 133355

 

 

Most Bosforski

Chociaż znajduje się bardzo daleko od centrum i innych atrakcji turystycznych na pewno warto pojechać do Ortakoy skąd pięknie widać most. Na sam most nie ma wstępu pieszego (poza maratonem:)), ale jego ogrom zdecydowanie robi wrażenie. Poza mostem w tym regionie Stambułu jest bardzo sympatyczna dzielnica pełna małych knajpek serwujących lokalne, smaczne dania w niższych cenach niż w ścisłym, turystycznym centrum. 

20141119 201325

 

Co można sobie darować?

 

Pałac Topkapı

Od 1453 roku była to rezydencja sułtanów. Otoczony jest bramą wjazdową, która sama w sobie stanowi atrakcję turystyczną (na zdjęciu) W środku nie byłam, bo jak już chyba wspomniałam wcześniej średnio przepadam za muzeami.

20141117 143152

 

Nowy Meczet

Ponieważ większość meczetów wygląda w środku dokładnie tak samo, a w Stambule jest ich naprawdę mnóstwo, zdecydowanie można sobie odpuścić odwiedzanie wciąż kolejnych.

20141117 110837

 

Zorganizowane rejsy po Bosforze

Może i dzięki takim eskapadom można posłuchać od przewodników najróżniejszych historii, ale po co przepłacać? To po pierwsze. Po drugie, osobiście wydaje mi się bardziej zasadne wybranie się przez Bosfor statkiem, którym przepływają do części azjatyckiej miejscowi. Nie dość, że dzięki temu ma się szansę uczestniczyć w lokalnym życiu to jeszcze można sobie samodzielnie zorganizować czas i obejrzeć to, co nas interesuje, zagubić się w uliczkach po azjatyckiej stronie miasta i poczuć prawdziwy klimat Stambułu.

20141119 163058

widok na Cieśninę Bosforską z regularnego srodka transportu na stronę azjatycką

 

Dzielnica Kodikoy

To druga z dzielnic po azjatyckiej stronie miasta, o których możemy poczytać w przewodnikach. Nie mogę powiedzieć o niej złego słowa, ale jeśli ktoś ma mało czasu na Stambuł to Kadikoy może sobie darować. To miejsce najbardziej przypominało mi... centra europejskich miast.

20141121 134344

 

 Komentarze ()